15 kwietnia 1984 roku miało miejsce odsłonięcie tablicy usytuowanej na murach dąbrowskiej Bazyliki Matki Boskiej Anielskiej. Uczczono w ten sposób pamięć dąbrowskich i strzemieszyckich harcerzy poległych w czasie II wojny światowej.
Spontaniczną zbiórkę funduszy na „pamiątkową płytę” rozpoczęto na wielopokoleniowym spotkaniu harcerzy w dniu 28 maja 1983 roku. Kwestiami organizacyjnymi przedsięwzięcia zajęli się dwaj druhowie Jan Schabowski i Tadeusz Wątrobiński. Ostatecznie dzięki hojności 170 ofiarodawców w latach 1983-1984 zgromadzono na ten cel kwotę 119 250 złotych.
Odsłonięcie tablicy połączone z uroczystą mszą świętą miało miejsce w Niedzielę Palmową. Nabożeństwu przewodniczył proboszcz ks. kan. Henryk Danielewski. Kazanie nawiązywało do treści wynikających z przyrzeczenia harcerskiego i prawa harcerskiego.
Wykonanie płyty poprzedziło wiele działań, między innymi zebranie listy nazwisk oraz danych dotyczących poległych, czy uzyskanie zgody rodzin na umieszczenie nazwisk harcerzy na tablicy. Wśród wymienionych na tablicy znaleźli się druhowie urodzeni w Strzemieszycach lub związani z tą miejscowością.
Są to:
Druh phm. Franciszek Gwiazda
Druh Kazimierz Sroka
Druh Bogdan Sokół
Druh Jerzy Tajer
Druh Henryk Woźniakiewicz
Po uroczystościach w kościele członkowie rodzin poległych i pomordowanych harcerzy wraz z fundatorami tablicy udali się do „Domu Technika” na spotkanie połączone z prezentacją materiałów historycznych z terenów dawnych hufców z Dąbrowy Górniczej i Strzemieszyc. Odbyło się również uroczyste złożenie kwiatów w miejscach upamiętniających śmierć harcerzy, między innymi pod krzyżem stanowiącym symboliczną pamiątkę po tragicznych wydarzeniach związanych z ostatnią walką partyzantów z grupy Ordona (podczas której zginęli druhowie Kazimierz Sroka, Jerzy Tajer i Bogdan Sokół|) w Strzemieszycach.
Opracowano na podstawie „KSIĘGI PAMIĄTKOWEJ poświęconej pamięci harcerzy poległych i pomordowanych przez hitlerowców w latach 1939-1945” znajdującej się w zbiorach Muzeum Miejskiego „Sztygarka”
Zob. też.
Grupa „Ordona”. Prawda i legenda strzemieszyckich partyzantów.
Pomnik poległych żołnierzy Armii Krajowej „Grupy Ordona”