Początki strzemieszyckiego cmentarza sięgają 1904 roku. Wcześniej, gdy Strzemieszyce Wielkie i Małe należały do parafii sławkowskiej, a później gołonoskiej, wierni byli chowani na cmentarzach w tych właśnie miejscowościach. Gdy rozpoczęły się starania o utworzenie oddzielnej parafii, mieszkańcy Strzemieszyc i pozostałych osad, mających wejść w jej skład, zobowiązali się do zorganizowania oddzielnego cmentarza. Podczas zebrania wiernych, które odbyło się 19 września 1904 roku w Gołonogu, podjęto uchwałę o zakupie ziemi na ten właśnie cel. Po zebraniu wśród mieszkańców niezbędnej kwoty na zakup działki 1 400 rubli, uzyskaniu zgody władz carskich oraz zatwierdzeniu miejsca pod przyszły cmentarz przez komisję sanitarną, wybrano komitet, który miał się zająć jego zagospodarowaniem oraz prowadzeniem spraw związanych z cmentarzem. W tym celu mieszkańcy udzielili pełnomocnictwa Jacentemu Lorensowi i Szczepanowi Kalembce ze Strzemieszyc Wielkich.
7 lutego 1906 roku biskup kielecki zezwolił na poświęcenie nekropolii. Na cmentarzu chowano nie tylko okolicznych mieszkańców. Podczas I wojny światowej, za zgodą ówczesnego proboszcza ks. Franciszka Staszkiewicza, miejsce ostatniego spoczynku znaleźli tutaj m. in. żołnierze austro – węgierscy. W połowie lat 20. cmentarz został poszerzony.
W czasie II wojny światowej Niemcy utworzyli w odległości 300 m od niego nową nekropolię. Nowy cmentarz został uporządkowany przez wiernych, po wojnie parafia wykupiła jego grunty. Przez wiele lat funkcjonowały dwa cmentarze, „stary” i „nowy”, przedzielone prywatnymi gruntami. Zostały one połączone dopiero w latach 90., kiedy wykupiono tereny leżące między nimi. Na tym miejscu wybudowano ołtarz, przy którym odprawiana jest msza święta podczas uroczystości Wszystkich Świętych. Znajduje się tam również grobowiec kapłanów, którego integralną część stanowi figura Chrystusa Dobrego Pasterza wykonana przez firmę z Butomia, a także, składający się z kilku tablic pamiątkowych pomnik, upamiętniający masowe wywozy ludności polskiej na Syberię. tzw. Dolina Katyńska. Pomnik został wpisany do wykazu Miejsc Pamięci Narodowej województwa śląskiego.
Strzemieszycki cmentarz jest obecnie nekropolią dwóch parafii – Strzemieszyc Wielkich i Małych.
Oprac. na podstawie
Ks. Mariusz Trąba, Historia Parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Dąbrowie Górniczej – Strzemieszycach (1911-2011), Katowice 2011.