14 listopada 1905 r. –  Consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore

OBELISK UPAMIĘTNIAJĄCY 10 (oraz 70) rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

U zbiegu ulic Oddziału AK Ordona oraz Sosnowej w Strzemieszycach Wielkich znajduje się pomnik upamiętniający odzyskanie przez Polskę Niepodległości. Autorem obelisku był Franciszek Fochtman. W okresie międzywojennym był on właścicielem zakładu rzeźbiarsko-kamieniarskiego mieszczącego się w Dąbrowie Górniczej przy ul. Narutowicza (obecna Wojska Polskiego). Ten pochodzący z Lwowa rzeźbiarz i kamieniarz zajmował się przed wszystkim wykonywaniem rzeźbionych nagrobków, których do dziś niemało zachowało się na  okolicznych cmentarzach.

Pomnik składa się z dwóch części: na kamiennej (wapiennej) bryle znajduje się sam obelisk, wykonany z piaskowca, z wyrytym napisem („Wdzięczni Bogu Strzemieszyczanie za wolną i niepodległą Polskę. 1919”) oraz zwieńczony krzyżem. Poniżej, na kamieni w roku 1988 została umieszczona nowa tablica, upamiętniająca 70 rocznicę odzyskania niepodległości.

Położenie (GPS): 50.314913, 19.281777

Zobacz także

Kontakt

Pomóż nam stworzyć

kronikę wydarzeń bohaterów i miejsc!

Jeśli posiadasz w domowym archiwum zdjęcia, notki prasowe, czy inne materiały, którymi chciałbyś się z nami podzielić, śmiało – napisz do nas! Dołożysz swoją cegiełkę do wspaniałego przedsięwzięcia, które będzie służyć i edukować nas jeszcze przez wiele pokoleń.

Jeśli chcesz podzielić się z nami częścią swojej historii,
prześlij je za pomocą poniższego przycisku

Bądź na bieżąco

Newsletter

Chcesz dostawać od nas informacje o najnowszych wydarzeniach, wystawach i artykułach? Zapisz się!

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera